İstanbul’un en önemli 3 sorunu ne? Ulaşım, ekonomik sorunlar, deprem…

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), ‘İstanbul Barometresi’ araştırmasının Mayıs 2024 sonuçlarını yayımladı.

Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç sorunu %55,8 ile ulaşım, %49,8 ile ekonomik sorunlar ve %44,9 olası İstanbul depremi olarak belirlendi.

“Bu bayramda İstanbul’dayız”

Katılımcılara Kurban Bayramında ne yapacakları da soruldu. Tatillerini genellikle İstanbul dışında geçirdiğini belirten katılımcıların %22,2’si bu bayramda ekonomik sebeplerden ötürü İstanbul’da olacağını belirtti.

Katılımcıların %13,9’u ise ekonomik sebeplerle tatil harcamalarını kısarak tatil yapacağını belirtti.

Yüzde %34,5’i kıt kanaat geçinebiliyor

Araştırmaya göre mayıs ayında katılımcıların %18,6’sı bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, %27’si aslında pek geçinemediğini, %34,5’i kıt kanaat geçinebildiğini, %19,9’u ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.

Katılımcılara sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de soruldu. Yanıtlara göre matılımcıların %36,3’ü aşı, bakım ve kısırlaştırma yaparak dışarıda yaşamalarına izin verilmesi, saldırgan olanlar barınaklara toplanması, %33,4’ü hepsi toplanarak barınaklarda bakılması, %16,5’i ise aşı, bakım ve kısırlaştırma yaparak dışarıda yaşamalarına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Katılımcılara Mayıs ayındaki duygu halleri de soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres seviyesi 6,9, kaygı seviyesi şse 5,8 olarak ölçüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir