İsrail lobisinden ABD yönetimine sert çağrı: Erdoğan böyle devam ederse…

ABD Temsilcileri Josh Gottheimer (D-NJ) ve Ermeni İşleri Komitesi Eşbaşkanı Gus Bilirakis (R-FL), ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’a 28 Kongre Üyesi tarafından imzalanan ve ABD’yi Başkan Erdoğan’ın İsrail’e yönelik tavrı ve Hamas’a devam eden desteğine karşı harekete geçmeye çağıran mektubu sundular.

Mektup Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) ve Türkiye düşmanı düşünce kuruluşlarından “The Foundation for Defence of Democracies” (Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD). tarafından da desteklendi.

“TÜRKİYE BÖYLE DEVAM EDERSE ABD TÜRKİYE İLE ORTAKLIĞI TEKRAR DÜŞÜNSÜN”

Kongre üyeleri Salı günü yayınlanan mektupta şunları yazdı;

“Türk hükümetinin Hamas ile dayanışma içinde olduğunu açıklaması ve Amerika’nın Orta Doğu’daki kilit demokratik müttefiklerinden birine karşı eylemleri dikkat gerektirmektedir. Eğer bu eğilim devam ederse, ABD’nin Türkiye ile ortaklığını yeniden değerlendirmesi gerekebilir. Erdoğan’ın zararlı, anti-demokratik politikaları desteklemesi ve Hamas’ı yüceltmesi ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri zora sokmaktadır. NATO’nun birliğini korumak çok önemlidir, ancak Erdoğan’ın İsrail’e yönelik son eylem ve açıklamaları göz ardı edilemez.”

“ABD TÜRKİYE’YE KARŞI TEDBİR ALSIN”

Mektupta Demokrasileri Savunma Vakfı’nın (FDD) Biden yönetimini, Hamas’a verdiği açık destekten ötürü Erdoğan’ı kınamak üzere derhal harekete geçmeye çağırdığı ifade edilirken FDD’nin “Erdoğan Hamas’ı Türk topraklarının İsrail’e karşı terör planlarının finansmanı ve planlanması için kullanılmasına izin vermiştir. Bir NATO üyesi ve ABD’nin müttefiki olan Türkiye’nin, Hamas’ı uluslararası sahnede meşru bir örgüt olarak tanıtmaya devam ederken, belirlenmiş teröristleri rutin olarak ülkesine davet etmesi kabul edilemez. Erdoğan bu eylemlerinden dolayı şiddetle kınanmalı ve ABD tarafından Türkiye’nin terörizme bir merkez olarak hizmet etmesinden dolayı sorumlu tutulması için uygun tedbirler alınmalıdır.” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

TÜRKİYE NATO’YA ZARAR VERİYOR

Amerikan Yahudi Komitesi’nde (AJC) Siyaset ve Siyasi İlişkiler Direktörü Julie Fishman Rayman “Erdoğan’ın İsrail’e yönelik düşmanca ve kışkırtıcı söylemlerinden derin endişe duymaya devam etmektedir. Hamas’ın eylemlerini cesaretlendirmekte ve NATO İttifakı üyeleri olarak ortak güvenlik çıkarlarımıza zarar vermektedir.” dedi.

Mektupta Başkan Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için söylediği “Gazze’deki katliamlardan dolayı adını tarihe ‘Gazze kasabı’ olarak yazdırdı” sözleri ve Türkiye’nin İsrail ile tüm ihracat ve ithalat işlemlerini askıya aldığını hatırlatıldı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir